Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jako první věc je nejlepší pořídit si klec, akvárium nebo terárium. Šikovnější si potřebný palác vyrobí, a ostatní jej mohou koupit v potřebách pro chovatele nebo větších obchodech typu Hornbach apod. Potkan je poměrně náročný na místo. Je velmi aktivní a v malém prostoru by nebyl šťastný. Protože je lepší chovat dva potkany než jednoho, pamatujte při koupi nebo výrobě obydlí na velikost obou jedinců v dospělosti, která přijde, zhledem k délce života potkana, poměrně brzy.

Pro dva potkany je poměrně snesitelná klec o velikosti asi 60x45x30.

Co klec, akvárium nebo terárko má a nemá mít

Hned na začátku vás varuji před drátěnými žebříčky a patry. Klec sice působí velmi lákavě, se všemi těmi žebříčky a tunely, ale dříve nebo později způsobí vašemu miláčkovi bolestivé otlaky na nožičkách, v důsledku nichž bude mít problémy s pohybem, v horším případě může dostat do ran infekci nebo časem na nohy ochrnout. (Tak se to bohužel stalo našemu Bubáčkovi.)

Klec samozřejmě musí mít dvířka, která potkan sám neotevře, pokud budete dělat patra sami, je dobré mít dvířka do každého patra, ale podmínkou to není. Já například mám na klec o rozměrech 100x80x40 jen jedny dvířka.. Je to trochu obtíž, když se chcete dostat do dalších pater (mám ještě obrovské dveře), ale na druhou stranu potkani sami zjistí, kam na ně nemůžete a cítí se relativně v bezpečí. Pokud ven nechcou, nepůjdou.

Dál je nejlepší, když je klec ve stříbrné tedy základní barvě. Je to další problém. Většina klecí má mříže barvené. Barva se většinou časem oloupe, čemuž nelze uniknout. Je to spíše estetická záležitost, ale je pravda, že potkani mříže ohlodávají, přičemž ohlodají právě i tu barvu. Přesto když není jiná možnost, nedá se nic dělat.

Dno klece by mělo být dostatečně vysoké, alespoň 10 cm, jinak budete mít kolem klece pěkný binec, používáte-li podestýlku. Místo podestýlky lze časem nainstalovat misku jak záchodek. Snadno zjistíte, kam potkan chodí na bobkovanou. Pak už jen stačí na toto místo misku umístit a je vyhráno. Potkani rádi vyhazují podestýlku ven z klece, nebo prostě při svých hrátkách nekoukají, kde co lítá.

Klec musí být samozřejmě oddělitelná ode dna, aby bylo zajištěno pohodlné čištění klece, může mít i šuplík na dně nebo velké dveře, aby byl zajištěn odpovídající přístup.

Pro kutily, kteří se rozhodnou vyrobit si klec sami je zde možnost plastové dno koupit. Popřípadě použijte jako dno starou zásuvku ze stolu atd. Na konstrukci používejte pletivo s malými otvory, které lze koupit v každém obchodě pro domácí dílnu nebo výhodněji ve velkoobchodech. Nezapomeňte všechny konce žádně zahnout a začistit, aby nedošlo k újmě na zdraví potkana.

Pokud jste se rozhodli pro akvárium, mělo by být dostatečně velké. Vrch zakryjte pletivem s malými otvory a navěšte na něj hraček a houpaček, co se vejde. V akváriu jsou poněkud omezené možnosti ke hraní, je třeba vymýšlet, co to dá, aby se potkani nenudily. Strany (alespoň 3) zakryjte kartonem nebo dřevěnými deskami, aby v akváriu nebylo tolik světla.

Terárium si buď vytvořte sami nebo zakupte. Poličky a hračky nainstalujte zavěšením na háčky nebo vruhy do dřevěných stran.

Vybavení klece

Je-li to ve vašich silách (popřípadě poproste tatínky, dědečky, starší sourozence nebo přátele) vyrobte svým miláčkům patra ze starých dřevěných nebo dřevotřískových desek (je možné dočasně použít i části lepenkových krabic nebo sehnat umělou hmotu např. jako já od firmy vyrábějící bazény). Mezi patry nainstalujte bydílka, žebříčky, provazy z kokosových nebo konopných vláken (vše je dostupné v potřebách pro chovatele - kupujte pouze dřevěné náčiní, plastové mohou potkani rozkousat a sežrat a způsobit si tak zdravotní problémy!). Dopřejte potkanům zábavu v podobě drátěného kolotoče, nejrůznějších úkrytů z rour od toaletního nebo kuchyňského papíru a silnějších. Já jsem na jedno mezipatro dala i kus koberce. Holky ho koušou a škrábou a opilují si o něj drápy.

Nepotřebuje ani moc zkušeností a přesto dokážete potkanům vyrobit oblíbené místo na spinkání - hamak.

V akvarijních potřebách nebo potřebách pro chovatele nakoupíte rozličně velké kusy dřeva. Pro potkany je dřevo velmi atraktivní. Dovedou se na něm opravdu vyřádit. Skáčou po něm, podlézají ho, koušou - no prostě je to univerzální věcička proti nudě. Dřevo není chemicky ošetřeno ani neobsahuje nic jedovatého, nejsou na něm nebezpečné bakterie (které mohou být na větvích z venku - psí výkaly, výpary z výfuků apod.), takže se nemusíte o nic bát. Pro ty, kteří mají možnost sehnat větve stromů je dobré vybírat silné větve na jaře před pupeny nebo brzy po rozpuku, chemicky neošetřeného stromu. Tyto pak pořádně odrhněte ve vaně horkou vodou a před instalací vysušte.

Nezapomeňte potkanům nakoupit napaječku nebo misku na vodu a misku na žrádlo. Misky na žrádlo je dobré mít dvě. Jednu na zrní a druhou na další potravu, ale není to nutné. Napaječky je možné koupit s připevněním jak do klece, tak do akvária. V akváriu musíte počítat s tím, že vám ji potkani časem prokoušou. Pozor na to, jestli napaječka opravdu propouští vodu, ale také jestli nekape. To vše budete muset, mnohdy ke vzteku, zjistit až doma. Naše napaječka se ukázala býti drahým zmetkem, takže holky pijí z misky s vodou. Miska má pevnou podsadu, takže ji nepřevrhnou, akorád se voda musí 2x denně měnit, protože do ní hážou podestýlku.

Napaječku lze připevnit pomocí drátku a pomocí patentky přímo na klec. Do akvaria jsou přísavky. Dle mého názoru je lepší patentka. Napaječka se neposouvá po celé délce klece, stojí pevně na místě a tolik nerachotí.
Novinkou je napaječka s takovým čudlíkem na konci místo kuličky. Myslím si, že je to docela špatný nápad, protože ani jeden náš potkan se z ní nenaučil pít a skončili jsme u misky. Místo olizovaní totiž musí čudlík zmáčknout jazykem. Jde to docela ztuha.

Misky na žrádlo používejte keramické nebo kameninové. Plast nedoporučuji. Malé úlomky mohou potkani sežrat a způsobit si tak velké problémy. Vyzkoušejte si předem, jaká je pravděpodomnost misku převrhnout, protože pokud to jde, tak se to vašim miláčkům 100% povede.

Já momentálně krmím i ze skořápky kokosového ořechu. Holky to nesmírně baví balancovat na ní při jídle. Nezapomeňte ji vždy vymýt horkou vodou a nechat vyschnout.

Stelivo se dnes vyrábí v nejrůznějších typech, takže si každý vybere podle svých cenových možností. Můžete použít hobliny, piliny, seno, papírové proužky, kukuřičnou podestýlku, kočkolit, dřevěné válečky apod.

Kontrolujte však, zda se v pilinách a hoblinách nevyskytují větší třísky, ty radši odstraňte. Stejně tak je třeba dbát na to, aby piliny neměly příliš velkou prašnost. Většinou se doporučuje tuto podestýlku i přesít. Dají se samozřejmě pořídit i bezprašné druhy, ale i ty je mnohdy lepší prosít taktéž.

Pokud kupujete domeček, doporučuji opět dřevěné typy, velikosti podle počtu potkanů. Pokud tomu tak není, opilujte doma před instalací nezačištěné hrany nebo otvory. Je to lepší než potom řešit zranění.
Dobrý úkryt poskytuje i spodek rozbytého hliněného květináče nebo skořápka kokosového ořechu (u mláďat). Hezké jsou i některé keramické výtvory a hnízda pro ptáky zakoupené ve zverimexu..

Jako podestýlku do domečku použijte buď stejnou podestýlku jako na dno, nebo jen pár papírových kapesníčků či kus netřepivé látky. Kapesníčky i látka se lépe vyměňůjí a nevadí, když je potkani budou svačit. Stejně tak se hodí i toaletní papír. Pozor na volné nitě!!!

V domečku měňte podestýlku tak jednou za dva až tři dny. Zjistěte, jestli v něm potkani čůrají nebo bobkují, je to individuální. Naši si tam schovávají jídlo, takže je nutno čistit jej alespoň jednou za dva dny, aby se odstranily staré potraviny i trus.

Na papku si udělejte zásobu zrní pro hlodavce. Dnes už se dá koupit přímo zrní pro potkany, což já upřednostňuji, můžete ale koupit jako dodatek i semínka slunečnic, které mají potkani moc rádi, ale v balení krmení jich moc není (oni po nich docela tloustnou), krmivo pro činčily, které také moc chutná, granule pro kotata, ovesné vločky atd. Pro zpestření si skočte k veterináři pokud má i prodejnu a nakupte nějaké vitamíny a minerály ve formě vápníkových kostek nebo solných kroužku. Na trhu je mnoho takových preparátů v dostupných cenách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář