Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hned první otázka, co vás nutně musí napadnout, když si donesete potkana domů je: Co tomu chudáčkovi dám najíst? Je obvyklou taktikou nastlat potkáněti do nového příbytku to nejlepší, neboť láska, jak známo, prochází žaludkem. Potkan, který v průběhu prvních hodin, kdy se ocitne v novém domově, začne žrát, je za vodou. Získal důvěru, přestal se prvotně bát a okusil, co mu nový páníček přichystal.

Potkan není "popelnice". Člověk nesmí spoléhat na to, že mu odkáže zbytky z vlastního stolu a potkan bude spokojený. O spokojenosti lze polemizovat, o zdravém růstu a rozvoji můžeme v tomto případě s jistotou pochybovat. Zdravý a silný potkan potřebuje ke své vitálnosti také správnou stravu. Na následujících stránkách se dozvíte vše, co potřebujete vědět o krmení potkana. Rubriky jsou roztřízeny podle druhu potravy. Ke každému druhu je pak přiřazen charakteristický popis i s tipy nebo zákazy.

Základ


Základem jsou suroviny, které by měly být v kleci pořád, nebo je můžete používat jako hlavní složku potravy potkana.

Granule
Ačkoliv potkan maso nepotřebuje, můžete mu ale tu a tam na přilepšenou podávat granule. Můžete použít psí i kočičí, raději pro mláďata, než pro dospělé jedince. Já mám dobré zkušenosti s kočičími granulemi. Jsou většinou maličké, takže je potkani v pohodičce zvládnou držet i baštit. Také jim hodně chutnají. Granule doplňují bílkoviny, které potkani příliš nepotřebují, proto opravdu nemusíte mít granule v obydlí trvale..

Krmné směsy
Oblíbená je směs pro činčily, pro morčata nebo křečky. Můžete vyzkoušet z dostupných krmiv seskládat i vlastní krmnou směs dle chutí vašeho potkana. Některé krmné směsy neobsahují zrní.

Ovesné vločky
Ovesné vločky zamíchejte do zrní nebo do granulí, nebo je můžete podávat i ve zvláštní misce. Potkani mají vločky moc rádi, moje holky dovedou za den zdlábnout i celou misku, avšak je třeba upozornit, že potkani po nich poměrně kynou. Přesto jim je v omezené míře dopřejte, protože jsou výrazným zdrojem energie.

Pečivo
Podávejte ztvrdlé pečivo nejlépe tmavé. Ale nic se nestane, když dáte rohlík a navíc ne tvrdý. Je dobré vyvarovat se právě čerstvému pečivu, jsou v něm ještě nevyprchané kypřící látky, které by mohly způsobit problémy trávení. Včerejší chleba nebo rohlík nic nezkazí a potkani ho stejně nesežerou hned, takže jim přes den v kleci ztvrdne. Na přilepšenou můžete svému miláčkovi podat ztvrdlé celozrné pečivo. Pečivo potkan využije hlavně na obroušení zubů, proto je dobré dbát na to, aby v kleci vždycky nějaký byl.

Voda
Samozřejmě nesmíte potkanovi zapomenout dát vodu. Nikdy nepoužívejte "lidské" nápoje. V žádném případě alkohol. Vodu nemusíte dávat balenou, stačí z kohoutku, je-li nezávadná. Nikdy nepodávejte vodu perlivou nebo minerální vody.

Zrní
Zrní by mělo být v kleci k dispozici pořád. Rovnou na něj pořiďte zvláštní misku, můžete použít i zpříjemňující alternativy jako je půlka skořápky kokosového ořechu atd. Zrní můžete zakoupit přímo pro potkany, ale i pro křečky, morčata nebo jej smíchat sami. Navíc můžete přidat pár semínek slunečnice na přilepšenou, ale pozor, docela se po nich tloustne. Nikdy nekrmte pouze zrním, samozřejmě nemůže pokrýt veškeré potřeby hlodavců.

Ovoce


Ananas
Ananasu potkani většinou neodolají. Můžete dávat z konzervy i čerstvý, ale nepřehánějte to, dva kousíčky na jednoho potkana jsou až příliš. Větší množství vede k průjmu.

Banán
Obecně je banán u většiny potkanů dost oblíbený, nezpůsobuje žádné problémy. Existuje však i taková "varianta" potkana, kterému je banán úplně jedno. Pokud ho nechcou, tak je nenuťte a zkuste raději něco jiného.

Citrusy obecně
Panuje názor, že toto šťavnaté ovoce není pro potkany příliš vhodné. Může způsobovat průjmy nebo jiné trávící problémy. Vždy při podávání tedy pozorujte reakce vašeho potkana. Kdyby se objevily nežádoucí nebo podezřelé známky tak radši citrusy nepodávejte. Malý kousek jednou za měsíc potkana nezboří. Prostě to zkuste.

Grep
Platí pro něj to co pro citrusy. Sama jsem se nesetkala s velkým ohlasem na tohoto ovoce. Většinou pokud je dost kyselý si ho po prvním olíznutí potkani přestanou všímat, o hořkosti ani nemluvím. Přesto takový kousek grepu oválený v moučkovém cukru, to je delikatesa.

Hroznové víno
Hrozny jsou potkany velmi oblíbené. Někteří ale nepřijdou na to, k čemu ta voňavá kulička je. V takovém případě je lepší hrozen nakousnout nebo naříznout, pak už budou vědět. Zvláště zrníčka chutnají!

Hruška
Zralé měkké hrušky vůbec nepodávejte, nadýmají a jsou pro potkaní žaludek dost nebezpečné. Tvrdé hrušky podávejte podle reakcí potkana. Lepší méně než více.

Jablko
Jablka kryjí konzumaci ovoce. Pro potkany je to velká pochoutka. Ale setkala jsem se i s tím, že někteří potkani si jablka ani nevšimnout. Nenechali se ošálit ani nastrouhaným kusem. Je to tedy individuální, jestli si dá nebo ne. Každopádně se nemusíte bát, nemělo by hrozit žádné nebezpečí trávících problémů. Potkani jsou dobří dojížděci ohryzků.

Jahody
Jahody mají potkani docela rádi. Akorát platí obecné - méně je více. Pozor na průjem, raději pozorujte, co potkan na to, a nezapomeňte jahody předem řádně omýt.

Kiwi
Kiwi se nedoporučuje, patří mezi obzvláště šťavnaté ovoce, které způsobuje průjem. Pro většinu potkanů není ani moc atraktivní, mnohdy je na jejich chuť příliš kyselé.

Mandarinka
Sice jsou také citrusy, ale přesto jsem nezaznamenala žádné neblahé účinky. I tak raději opatrně, stačí půl měsíčku pro jednoho.

Meloun
Malý kousek melounu nic nezkazí, s větším množství je potíž, protože většinou vyvolává průjem. Záleží hodně na trávícím traktu jednotlivého potkana. Někteří zblajznou celý kus a ani se neotřepou. Většinou dávám dopapat kůru s trochou červené dobroty.

Pomeranč
Je to citrus, takže platí to, co je uvedeno pro citrusy obecně, ale já osobně mám s pomerančem dobré zkušenosti. Holkám chutná a žádné problémy nejsou zřejmé. Přesto podávám jen malý kousek, tak půl plátku pro obě.

Třešně
Třešně dávejte jen pomálu. Stejně jako u člověka mohou být zdrojem průjmu, proto opatrně. Platí to, co o hroznech: Kdyby se náhodou potkan tvářil, že neví, co s tím, třešni nakousněte nebo nařízněte.

Zelenina


Brambory
Brambory podávejte vařené, vychladlé nebo jen lehce vlažné. Většina potkanů jim neodolá. Jsou i dobrým zdrojem živin. Nezpůsobují problémy.

Brokolice
Potkani mají brokolici poměrně v oblibě. Můžete ji podávat syrovou i vařenou. Většinou malou růžičku na potkana. Ve větší míře může dojít k zažívacím potížím

Celer
Celer můžete podávat vařený nebo syrový. Syrový potkani ale moc nebaští, leda se vám podaří nastrouhat obzvláště chutný kus. Vesměs přesto není příliš vyhledávaný, ale někteří potkani ho sjedou ani nemrknou.

Cibule
Cibuli nepodávejte, není oblíbená a štipká do očí :o).

Česnek
O česneku platí co o cibuli. Můžete zkusit vařený např. z polévky, ale není příliš oblíbeny. Navíc nadýmá.

Čínské zelí
Ačkoliv se vyskytují názory, že zelí způsobuje nadýmání nebo průjmy, já s ním mám jen dobré zkušenosti. Potkani mají nejraději košťálovou část. Dávám raději mladší listy (ty více u středu). Dobře je omyjte.

Hrášek
Hrášek potkani naprosto milují. Můžete jim podávat hrášek čerství i se slupkou. Pokud si s ní neví rady, což se většinou nestává, rozlouskněte ji. Dobře je snášen i hrášek kondenzovaný a povařený hrášek mražený.

Kedluben
Kedluben podáváme omytou, syrovou. Potkanům poměrně jede. Nezáleží na odrůdě.

Kukuřice
Kukuřici může potkan baštit syrovou přímo z klasu, vařenou i kondenzovanou. Akorád dbejte na to, aby nebyla solená, pokud dáváte vařenou nebo kondenzovanou. Nejlépe vůbec nesolte!

Mrkev
Mrkev většinou kryje zimní nedostatek zeleniny. Potkani ji žerou sirovou i vařenou. Nezpůsobuje žádné problémy. Okraj můžete odstranit, ale není to nutné, potkani si umějí poradit.

Okurka polní
Zvláště letní okurky jsou úplnou mňamkou. Můžete mu ponechat i slupku, jen ho nezapomeňte řádně omýt.

Paprika
Papriku mnoho chovatelů nedoporučuje, opět díky hrozícím střevním obtížím. Zkuste, co váš potkan na to. Můj první potkan miloval zvláště červené šťavnaté papriky. Problémy jsem nikdy nezaznamenala.

Pažitka
Má silnou chuť, nicméně některým potkanům chutná. Můžete zkusit podat stébélko. Je docela legrační, jak si s ním potkan hraje. Po ochutnání ho ale většinou přestane bavit.

Petržel
Petžel potkani milují. Je zdrojem mnoha vitamínů a potkan většinou ukojí svou neodbytnou chuť na všechny ty kytky kolem, zvláště zapícháte-li stébélka do místního květináče. Velké dobrodružství je pustit je do truhlíku, kde petržel roste. Pěkně vám ji zryjí a ještě se napapkají podle chuti.

Pórek
Pórek je druh cibule, takže o něm platí, co bylo řečeno o cibuli. Můžete zkusit podat kousek zelené části, ale potkani z něj asi moc nadšení nebudou.

Rajče
Rajčata mají potkani poměrně rádi. Vyskytují se ale i tací jedinci, kteří si jich ani nevšimnou. To záleží na chuti, jak ostatně všechno.

Doplňky


Ořechy
Ořechy mají potkani poměrně v oblibě. Záleží pak na povaze potkana, kterému druhu dá přednost. U buráků se mnohdy zdá, že je více baví cupovat skořápku než pak samotný ořech, ale to jak který potkan. Nejvíce asi chutnají mandle. Lískové ořechy jsou podle chuti potkana, někteří si jich moc nevšímají. Pistáciové ořechy podávejte pouze nesolené. Vlaššké ořechy můžete potkanovi dát i se skořápkou, nejlépe je ji trochu nalousknout, aby věděl, že je uvnitř dobrota.

Piškoty
Piškoty jsou absolutním favoritem v oblíbenosti doplňkových potravin. Jsou sice sladké, takže přispívají k tloušťce, ale kdyby váš potkan už nic jiného žrát nechtěl, zachrání vás právě ony. Delikatesou jsou piškoty rozdrobené v troše mléka. Cukrářské piškoty nedávejte.

Rýže
Rýži podávejte vařenou, nekořeněnou, můžete ale i občas nechat trochu rýže, co vám zbyla na talíři. Nezpůsobuje žádné problémy. Navíc staví průjem a potkani po ní přibírají.

Těstoviny
Těstoviny můžete také podávat kdykoliv. Potkani je žerou i syrové, ale jistě jsou lepší vařené. Pokud možno, nesolte je, ale můžete jim odebrat i z vaší obědové porce, zase tak moc se nestane.

Vejce
Jednou týdně by potkan měl dostat kousek vařeného vaječného žloutku. Můžete mu kousek vařeného vajíčka nastrouhat např. na těstoviny.

Mléčné výrobky


Jogurt
Trocha jogurtu na lžičce neuškodí. Můžete dát potkanům i vylízat kelímek, akorád je možná potom budete muset vykoupat :o).

Mléko
Podávejte jednu lžičku mléka na potkana týdně. Nezáleží na tom, jestli bude čerstvé nebo kondenzované. Mě se osvědčily piškoty nadrobené v troše mléka. Mléko je také dobré ochutit trochou medu, potkanům moc chutná.

Pribináček
Prebináček obecně potkani milují. Někdy to ale trvá než si mladý potkan na mléčné výrobky zvykne a začne je jíst. Moje první zkušenost byla ku vztekání, dneska už baští jak střelení.

Sýr
Sýry podávejte tvrdé jednou za čas. Potkani je mají poměrně rádi, ačkoliv jsou i tací, co si jím vystelou domeček a to je všechno.

Sýr tavený
Tavený sýr mají potkani taky rádi. Většinou jim dám kousek do pacek, nebo přímo namazaný na kousku rohlíku nebo piškotu. Zkoušela jsem v něm zamaskovat i léky, ale to se neujalo.

Termix
Termix mají potkani taky rádi. Stačí nechat vylízat kelímek.

Tvaroh
Tvaroh nízkotučný, a tvarohové dezerty můžete podávat dle libosti. Doma si můžete namíchat i tvaroh s rozinkami, oříšky, banánem potkanovi i vám na přilepšenou.

Maso


Klobásy a jiné uzeniny
Nepodávejte. Jde o výrobky velmi kořeněné, agresivní a obsahují spoustu stabilizačních látek, které narušují trávící proces.

Salám
Salámy potkanům nedávejte. Jsou příliš kořeněné a obsahují látky, které nejsou příznivé k trávení potkaního bříška.

Syrové maso
V žádném případě nepodávejte. Může být zdrojem mnoha chorob a není nijak potřebné.

Uzeniny
V žádném případě nepodávejte. Většinou vždy obsahují mnoho koření, soli a stabilizátorů.

Vařené kosti
Kosti jsou naopak pro potkany poměrně dobré a to z toho důvodu, že si na nich potkani brousí svoje dlouhé zoubky. Samozřejmě musí jít o kosti vařené, nejlépe vepřové. Můžete dávat ale i kost z kuřecího stehna, velké rybí kosti atd. Žádný potkan nepohrdne chrupavkou!

Vařené maso
Můžete podat sem tam kousíček, pokuď možno toto maso by nemělo být kořeněné. Můžete dát na mls kousek masa z polévky ještě před dokončením.


Zakázané a nepotřebné suroviny


Nepotřebné:
Veškeré sladké pečivo
Bombóny
Čokoláda
Masné výrobky kořeněné
Veškeré oplatky a sušenky
Vánoční cukroví
Zmrzlina a podobně.

Zakázané:
Alkohol
Káva
Kofein
Léky bez doporučení lékaře
Tabák a podobně.

Na co si dát pozor:
Pokojové květiny
Barvy
Čistící prostředky obecně
Jedy na hmyz a na deratizaci
Nůžky
Ostré nekryté předměty
Pastelky
Saponáty
Tužky z grafitu a další. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KLEC

(Hanka, 16. 9. 2010 21:47)

ahoj,chci se zeptat .... potřebuje potkan do klece domeček?? diky :-)

Jídlo

(Martina, 2. 5. 2009 22:05)

Ahoj,chci jen poznamenat, že jsem zatím všude četla, že se nemá dávat tavený sýr,má v sobě šíleně soli a není dobrý moc ani pro člověka a potom taky čokoláda(kakao) by mělo být spíš zakázené než nepotřebné,ale je to na tobě,jen co jsem slyšela já...jinak pěkné stránky!