Jdi na obsah Jdi na menu
 


SAUNA JAKO KULTURNÍ DĚDICTVÍ

2. 3. 2007

SAUNA JAKO KULTURNÍ DĚDICTVÍ

Sauna je ve Finsku neodmyslitelnou součástí národní kultury. Prakticky je to stejně posvátné místo jako kostel. Sauny v různých variantách je možno nalézt po celém světě. Kromě mobilních telefonů Nokia je to snad jediná finská věc, která skutečně dobyla svět.

Ve Finsku je sauna běžným zařízením bytu zabudovaným do jádra vedle koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Díky tomu, že ve Finsku jsou velmi oblíbené chaty u jezer v přírodě, dá se říci, že v zemi je více saun než lidí. Přesto i ve Finsku jsou veřejné sauny.

Ve švédských bytech jsou také sauny, jen obvykle nebývají tak teplé a je v nich nižší vlhkost.

HISTORIE SAUNY

sauna


Původ sauny je nejasný. Finské kmeny si tuto tradici zřejmě přinesly už ze střední Asie, kde je dodnes u kočovných kmenů běžná parní lázeň ve stanu.

První popisy sauny se objevují v11. a 12. století. Ve středověku byla parní lázeň vcelku oblíbená v celé Evropě, ale přesto se v 16. století. Klaus Magnus zmiňuje, že nikde není parní lázeň tak důležitá jako v severní Evropě. Veřejnou saunu měla prakticky každá vesnice. Pro Finy již tehdy byla součástí jejich každodenního života, místo, kde se setkávali a mluvili spolu. Zároveň byla sauna zřejmě i nejčistší místo ve vesnici, případně domě, takže se používala například i při porodech.

Finská sauna se v těch dobách od dnešní sauny lišila. Byla to tzvn. kouřová sauna (finsky savusauna). Jejím hlavním znakem je, že je uvnitř celá černá od sazí, protože při jejím vyhřívaní se kouř valí z kamen do místnosti. Jakmile je velká zásoba kamenů v kamnech zahřátá, přestane se topit, sauna se umyje od sazí a může se začít saunovat. Ačkoli saze špiní, jsou sterilní. Dnes se s takovou saunou můžete stále setkat, i když relativně vzácně. Například nejstarší fungující veřejná sauna ve Finsku, Rajaportin sauna v Tampere, je sauna kouřová.

Ze Zimní války se tradují humorné příběhy, kdy se finští vojáci ocitli nechtěně za frontovou linií, protože ta se posunula během doby, kdy se vojáci oddávali sauně, a poté bojovali s Rusy nazí.

SAUNOVÁ VESNIČKA

sauna


"Saunova vesnička" byla otevřena v roce 1983 za účasti tehdejšího prezidenta Mauno Koivista. V knihovně v Muurame dokonce existuje speciální oddělení obsahující pouze literaturu a množství studijního materiálu o saunách. Nejstarší sauny převezené do této vesničky jsou z 19. století a Palojärvi Sauna dokonce z 18. století. Většina saun je pak z počátku tohoto století a nejmladší exemplář pak ze čtyřicátých let 20. století. V nejbližší budoucnosti se zde plánuje rekonstrukce saun z Laponska a ze Švédska.

TYPY SAUN

Sauny se region od regionu liší konstrukci i velikosti, takže třeba sauna Mustonen z blízkosti Kuopia je velká asi tak jako větší bouda pro psa. Sauna jménem Valkjärvi Siparila je zase těžko nalezitelná, protože se z dobrých 90% nachází pod zemi…

Naproti tomu Korpilahti sauna nebo Lassus sauna jsou obrovské domy snad pro několik rodin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář