Jdi na obsah Jdi na menu
 


Označení jednotlivého kusu se skládá ze základní barvy - černá, modrá, aguti apod. a z označení vyskytujících se znaků na srsti jedince - self, berkshire, japonské znaky apod. Dále z označení typu uší - dumbo, standard apod. a z označení typu srsti - rex, sfynx, standard apod.

Barvy srsti:

Aguti (Agouti) - srst potkana je na podkladu světle hnědá, po celém těle se vyskytují chloupky tmavší až černé barvy, podklad může mít i tmavší čokoládové odstíny. Tato barva je původní barva venkovních divokých potkanů. Oči jedince jsou tmavé. Varianta se vyskytuje v mnoha znakových "provedeních".

Albín (Albino) - bílá srst, oči většinou červené, existují i jedinci s tmavýma očima, v takovém případě jde o bílého potkana s tmavýma očima (Black eyed white).

Amber - podsada chlupů je krémová, zbytek do oranžova, srst je postříbřená a potkan má růžovoučké oči.

Béžový, krémový (Beige) - barva srsti je krásně smetanově béžová, oči potkana jsou červené. Světlejší části těla se od základní barvy příliš nevzdalují. Rovněž se lze setkat s mnoha znaky na srsti.

Bílý s černýma očima - srst jedince je sněhově bílá, ale na rozdíl od Albína má černé oči.

Černý (Black) - srst je velmi tmavá, černá, holé části těla jsou také hodně tmavé, oči jsou temné, černé. Barevná varianta se často kombinuje se znaky v srsti.

Činčila (Chinchilla) - šedá srst s mnohými světlejšími chloupky, stářím potkan stále více světlá, oči jsou tmavé, bříško a tlapky jdou až do bíla.

Čokoládový, hnědý (Chocolate) - srst má čokoládově hnědou barvu bez jinak barevných chloupků, oči jedince jsou tmavé, bříško a nožičky se málo liší od ostatní barvy srsti. Barva srsti tohoto potkana může jít i do tmavších odstínů.

Dove (Holubí šedá) - srst je šedá, oči červené nebo tmavě rudé, další znaky se nevyskytují, uši, tlapky a ocásek jsou růžovoučké.

Champaigne - potkan se srstí velmi světle béžovou, někdy do rezavá. Nevyskytují se žádné další kresby. Oči potkana jsou červené, holé části těla jsou velmi světlé.

Modrý aguti (Blue agouti) - srst tohoto jedince je podkladově jako u modrého potkana, jednotlivé chloupky mají však stejně jako u aguti tmavší barvu až do černé (většinou však světle hnědou). Oči jsou tmavé, světlejší části těla více do modra.

Powder blue - barva je velmi světlá šedá s nádechem do modra, stříbřitá, oči jsou tmavé.

Americká modrá (American Blue) - sytější odstín než powder blue, oči jsou tmavé, zbytek těla pigmentovaný..

Russian Blue (Russian Blue) - srst má barvu břidlice, je velmi tmavá, lesklá, na břiše nesvětlá. Nožky, ocas i uši jsou pigmentované do stejné barvy, oči jsou tmavé, černé.

Moka (Mocha) - barva srsti má barvu capuchina, světle hnědounká s prosvítající bílou, srst na břiše a tlapkách je světlejší, tlapky a ocas jsou pigmentované, asi do barvy na břiše. Další znaky nejsou. Oči mají červenou nebo tmavě rudou barvu.

Mink (Norek) - barva srsti je hnědá s šedým nádechem, mnohdy se uvádí až do modra. Oči jsou tmavé, černé, na nožkách i ocásku se zabarvení též vyskytuje.

Mock mink - pravděpodobně směs mocha a mink.

Perlová (Pearl) - srst má světloučce šedavou barvu, spíše do běla, uši a tlapky jsou růžovoučké, ocas pigmentovaný, oči jsou černé, často je perlový potkan obohacen lysinkou na obličeji (Perl Blazed)

Platina (Platinum) - srst má šedou barvu s kovovým odleskem, uši, ocas a nožky jsou růžovoučké, oči červené nebo tmavě rudé. Další znaky nejsou třeba.

Fawn - podsada je světle šedivá, zbytek srsti do oranžova, oči tmavé a srst není postříbřená.

Skořicový (Cinnamon) - skořicová barva srsti, mnohdy kombinovaná s aguti proužky (cinnamon agouti), oči jsou tmavé nebo tmavě rudé (ruby eyed cinnamon), bříško a nožky jsou světlejší než barva ostatní srsti.

Skořicová aguti, Cinnamon Aguti

Skořicově perlová, Cinnamon Pearl

Slonovinový (Ivory) - barva srsti je bělonká s šedým nádechem - jako slonovina, oči jsou tmavě rudé, mohou jít až do černa. Ocásek, ouška a tlapky jdou velmi světle růžové, spíše do běla. Další znaky nejsou žádoucí.

Stříbrný (Silver) - srst jde z šedé do stříbrné barvy, nožky, uši a ocas jsou růžovoučké, bez pigmentu, očka jsou červená nebo rudá.

Lila - světle fialová srst není žádoucí :o), popravdě je šeříkový potkan spíše světle hnědý, srst se stříbrně leskne, oči jsou tmavé, tlapky i ocas jsou tmavší.

Topaz - stejná charakteristika jako u Amber, ale oči jsou ruby.

Znaky na srsti:

Banded - druh Husky, znaky jsou stejné akorát barva postupuje dál i přes boky potkana až k zadečku a ocásku. (U husky může být barva po stranách vykrojená nebo úplně přerušená.)

Bareback - potkan s kapucí, avšak barva pokračuje až za ouška asi do konce krku. Další znaky se nevyskytují, barvy mohou být různé.

Berkshire - potkan s bílým bříškem, resp. bílým obdélníkem na břiše. Barva mnohdy zasahuje až na tlapky, konec ocasu by měl být také bílý (růžový), může být ale bílý až do půlky. Ideální je bílá skvrnka na čele.

Blazed - potkan má na hlavě od nosu k čelu bílý trojúhelník (zvaný lysina), cíp trojúhelníku směřuje mezi oči. Může jít i o bílou čáru.

Dalmatin - potkan s podkladovou bílou barvou a hojně se vyskytujícími barevnými skvrnami po celém těle. Skvrny jsou v jedné barvě.

Himalájské znaky - platí to stejné co u siamských znaků s tím rozdílem, že podkladová barva srsti je čistě bílá.

Husky - hlava husky potkana je bílá, od očí se táhnou dva barevné trojúhelníky přes záda až k ocasu. Boky a břicho jsou bílé. Mláďata mají tmavší barvu, po změně srsti na "dospěláckou" barva zesvětlí do šedé. Kolem krku se může vytvořit límec tmavé barvy, který časem také zesvětlá.

Irské znaky - jde o trojúhelník na hrudi, jeden cíp směřuje přímo k ocásku. Trojúhelník může mít různou velikost. Okraje by měly být zřetelně ohraničeny ne "rozmazány" dalšími neposednými chloupky.

Japonský znak, (Hooded) - potkan s tmavou kapucí na hlavě zasahující až za uši, od ostrého ukončení se středem zad táhne pruh stejné barvy až k ocasu. Kořen ocasu je také zbarven. Na bradě až k hrudníku se v barvě táhne bělonká čára.

Kapucín (Capped) - potkan s kapucí, platí to stejné co u hooded, akorát na zádech ani ocase už nepokračuje žádný barevný znak a kapuce by měla končit za ušima. Pod tlamičkou na bradě se barva v ideálu nevyskytuje. Na hlavě je možná bílá skvrnka. Zbytek těla je bílý, hranice mezi barvami je ostrá.

Maskovaný (Masked) - potkan má na obličeji "masku" tmavé barvy, podkladová barva je bílá, maska zasahuje jenom kolem očí, mírně nad oči až k čumáku, může se vyskytovat i barva kolem uší.

Patched - dva flíčky různých barev za očima (jakoby začátek husky). Zbytek těla je beze skvrn.

Variegated (Rozmanitý) - potkan s kapucí zasahující až za uši, někdy s lysinkou bílé barvy na čele, na zádech jsou různě (nejlépe však pravidelně) rozházeny další skvrny stejné nebo jiné (myšleno světlejší nebo tmavší odstín) barvy než má kapuce.

Self, solid - potkan je celobarevný, srst oplývá pouze jednou z výše uvedených barev a nevyskytují se žádné další bílé nebo jinak barevné znaky.

Siamské znaky - oblast kolem čumáku, nožky, ocas a ouška mají tmavší barvu, zbytek těla je krémový, okraje by měly být ostré a výrazné, oči jsou červené nebo černé.

Silvered - jednotlivé chloupky jsou doplňovány několika chloupky ve stříbrné, šedé barvě. Tento znak je patrný při dobrém světle, srst se místy leskne do stříbrna a chloupky světlé barvy jsou dobře vidět. V takovém případě umluvíme o např. stříbřitě černé (Silvered Black)

Collared (s límcem) - potkan má přes hlavu i záda barvu, na krku je však barva jakoby límcem přerušena.

Spoted - potkan má na hlavě bílou tečku.

Variberk (Variegated a Berkshire) - místo obdélníku na břiše spousta bílých rozmazaných skvrn, někdy přecházejí až do boků.

Typy uší:

Dumbo - Dumbo uši jsou umístěné po stranách hlavy, jsou výrazně větší než u standardního potkana a mají okrouhlý tvar. Hlava potkana s dumbo ušima se zdá být rozlehlejší, širší a placatá v oblasti čela.

Standardní (Standard) - uši standard jsou umístěny na vrchu hlavy potkana a mají oválný tvar, mnohdy lehce do špičky.

Typy srsti:

Bezocasý neboli Tailless, Manx - tito potkani jsou přirozeně bezocasý, tj. narodili se bez ocásku, jejich bratříčci a sestřičky ocas klidně mohou mít, nebo jej mohou mít ve střední velikosti. Dva Manxové nejsou schopni zplodit žijící a zdravá miminka, proto se při chovu kombinuje standard s manxem, přičemž vznikají jedinci jak bez tak s.

Double Rex - neboli dvojitý rex nebo patchwork je bezsrstý potkan, narozen jako potomek dvou rexů. Není úplně bezsrstý, na různých částech těla se vyskytují ostrůvky srsti. Potkan působí dojmem napůl vypelichaného jedince.

Fuzz - potkan s kraťounkou velmi jemnou srstí, mnohdy na první pohled jako holý, mnohdy oplývá holými okrajovými částmi těla, zatímco na ostatních místech má poměrně hustou jemnou srst (pokud jde ještě o další vlohy jako je standard nebo rex).

Minipotkan - potkan dosahující v dospělosti váhy asi 150g, velikosti asi tak jako dospělá myš. U nás téměř nesehnatelný kus.

Rex - srst rexíků je delší, odstává od těla a je i trochu zvlněná, což je patrné zvláště na vouscích. Jedinec působí huňatým dojmem, a nesmíte se na něj zlobit, když na vás bude stále vyhlížet naježeně :o)).

Různoocí neboli Odd-eye - každé oko potkana má jinou barvu, jde o kombinaci barev růžové, červené, černé nebo tmavě rudé.

Satin - srst je jemná, přiléhavá a velmi lesklá, obecně se na světě vyskytuje jen pár jedinců a to většinou v USA's chovných stanicích. Samostatně zatím nejsou uznávanou variantou.

Sfynx neboli Hairless - nahatý potkan, stejně jako nahatý psíci a kočičky i potkani se "svlékli do plavek". Tato varianta je zvlášť dobrá pro alergiky, přesto si člověk musí zvyknout na tu holou kůži. Potkan sfynx nemá žádnou srst s vyjímkou vousků. Zvláštním znakem je, že se dožívají jen asi dvou let a mnohdy trpí vážnými defekty.

Standardní - standardní typ srsti vyskytující se u převážné většiny potkanů, jde o neupravený genetický kód. Srst je hladká, přiléhá k tělu.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář